Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rozhovor: Majiteľka agentúry prezrádza viac o súčasnom svete modelingu

marec 26, 2019 - 11:00
Profesia, ktorá ani rokmi nestráca na obľúbenosti. Ak patríte do skupiny mladých dievčat a chlapcov, ktorí by sa chceli presadiť práve v tejto oblasti, odporúčania odborníčky Zuzany Pokovičovej, majiteľky modelingovej agentúry MIX Model Management, si určite vezmite k srdcu.
Foto: 
Shutterstock

Čo sa týka modelingu, máte skúsenosti z oboch strán. Ako by ste zhodnotili jeho vývoj v ostatných rokoch? Či už z pozície modelky alebo majiteľky agentúry.

Určité zmeny spôsobili sociálne siete, najmä Instagram. Má to svoje výhody aj nevýhody. Pozitívne je, že modelka vie spôsobom, akým sa predstavuje na sociálnych sieťach, počtom followerov do určitej miery ovplyvniť svoju kariéru. A to je zároveň asi aj tá negatívna stránka.

Aké rady dávate začínajúcim modelkám? Predsa len, niektoré vstupujú do sveta modelingu naozaj mladé.

Všetky dievčatá najskôr absolvujú tréningy, ktoré ich na prácu modelky pripravia. Učia sa chodiť, pózovať, správne sa obliekať na castingy, zlepšujú sa v angličtine.

V čom robia chybu začínajúce modelky?  

Niektoré začínajúce modelky si neuvedomujú, že modeling je práca ako každá iná, vyžaduje si disciplínu a veľa cestovania. Pokiaľ k modelingu pristupujú ako k príležitostnému hobby, nikdy z nich modelky nebudú.

Čo agentúra netoleruje?

Keď sú dievčatá nezodpovedné, nedochvíľne.

Stáva sa, že dievčatá vám samé posielajú svoje fotografie „na posúdenie“?

Áno, každý deň mi chodia fotografie e-mailom alebo dievčatá vypĺňajú formulár na webovej stránke, prípadne  mi posielajú fotky na sociálnych sieťach.

A vidíte ihneď podľa fotografie, či toto dievča má alebo nemá na to byť modelkou? Stalo sa, že až osobné stretnutie s nádejnou modelkou veľa zmenilo?

Dievča musí spĺňať základné predpoklady, čiže najmä výšku a miery. Musí sa agentúre „typovo“ hodiť. Osobné stretnutie už veľakrát mnoho zmenilo, či už v prospech dievčaťa alebo aj neprospech. Povaha a vystupovanie dievčaťa sú veľmi dôležité a často aj rozhodujúce.

Ako je to s toľko diskutovanou prirodzenosťou v modelingu?

Modelky sú v súkromí veľmi prirodzené, väčšinou sa takmer vôbec nelíčia, rovnako chodia aj na castingy a aj sa jednoducho obliekajú.

Aké typy modeliek sú momentálne v kurze?

Typicky krásne modelky, ale rovnako aj zvláštne či zaujímavé dievčatá, ktoré sú niečím výnimočné.

Čo podľa vás chýba dnešným modelkám?

Myslím, si, že niektorým dievčatám, ktoré chcú byť modelkami, chýba cieľavedomosť a motivácia. Neuvedomujú si, že za úspešnými modelkami je veľa práce a času stráveného na cestách.

Väčšina modeliek túži preraziť aj vo svete filmu. Prečo si myslíte, že ich tak veľmi láka práve herectvo?

Modeling a svet filmu majú k sebe blízko, istým spôsobom sú modelky na každom fotení aj trochu herečky. Zároveň mnoho modeliek účinkuje v reklamách, takže sa to dosť prelína.

Ako vnímate postavenie mužov v modelingu?

Určite sa zlepšuje a muži dnes majú v modelingu viac práce ako kedysi. Zaujímavé je, že v posledných rokoch má aj oveľa viac mužov záujem o modeling. Na castingy Mixu chodí veľa chlapcov, ktorí chcú cestovať a venovať sa tejto práci.

Spolupracujete i s našou spoločnosťou. Prezraďte nám niečo o samotnom výbere modeliek podľa požiadaviek klienta. 

Klient agentúre pošle svoje požiadavky, napríklad, že potrebuje 10 modeliek na určitý deň na také a také prehliadky a ja mu pošlem setkarty, prípadne portfólia, polaroidy modeliek, ktoré sú v tom čase na Slovensku a k dispozícii. Klient mi potom pošle svoj výber modeliek, ktoré sa typovo na danú prehliadku hodia, spolu s inštrukciami pre modelky a harmonogramom na celý deň. Tieto informácie potom pošlem ďalej modelkám a je to. :-)

Prenesme sa o pár rokov späť. Je niečo, čo by ste v rámci terajšej profesie spravili inak?

Asi nič zásadné. Samozrejme, že dnes mám viac skúseností, než keď som agentúru zakladala, a k niektorým veciam pristupujem inak. No žiadne veľké zmeny by som nerobila.

38.jpg

Klaudia Fečaninová

40.jpg

Patrik Moska

39.jpg

Marek Mojžiš

43.jpg

Sára Wittgrúberová

36.jpg

Jakub Šimek

44.jpg

Tomáš Dorko

42.jpg

Sára Wittgrúberová

31.jpg

Braňo Samel

Viac fotografií úspešných modeliek a modelov si pozrite TU.

- - Inzercia - -