Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Má oblečenie, ktoré nosíme, vplyv na náš pracovný výkon?

máj 05, 2019 - 12:00
Mark Zuckerberg, zakladateľ sociálnej siete Facebook, tvrdí, že vďaka neformálnemu oblečeniu v práci sa dokáže omnoho lepšie sústrediť na náročné úlohy a dôležité rozhodnutia.
Foto: 

Aj úspešný spoluzakladateľ firmy Apple Inc. Steve Jobs dal vždy prednosť svojmu ikonickému roláku a v kravate sme ho mali možnosť vidieť len zriedka, ak vôbec. Dokáže teda to, čo máme na sebe, naozaj ovplyvniť  náš pracovný výkon k lepšiemu?

Pracovný „dress code“ spomínaných pánov pozostával prevažne z džínsov, mikín, svetrov, pohodlných tenisiek, a to aj napriek tomu, že pracovali na najvyšších pozíciách v najvýznamnejších svetových firmách. Do práce jednoducho chodili v tom, v čom sa cítili sami sebou, a možno aj tento fakt prispel k ich obrovskému úspechu.

„Najbenevolentnejšie sa k oblečeniu  zamestnancov stavajú zamestnávatelia, ktorí od svojich ľudí očakávajú kreativitu, možno až „uletenosť“, a tá sa prejavuje aj v ich obliekaní. Najprísnejšie sa dbá na oblečenie v diplomacii, finančníctve a v politike, aj keď Slovensko v tomto smere nie je práve najlepším príkladom,“ hovorí odborník na etiketu Anton Bódis.  

Zábavné je, že ženy v otázke dress codu považujú za zvýhodnených mužov a muži majú pocit, že zvýhodnené sú ženy. Táto „matematická úloha“ ale nemá riešenie. „Na otázku, prečo nemôže muž nosiť šortky, keď žena smie nosiť sukňu, by som odpovedal: muž si smie obliecť šortky v tom prípade, ak si, rovnako ako žena pod sukňu, aj on pod šortky oblečie pančuchy,“ dodáva s úsmevom A. Bódis.

Extrémy dress codu

Keď sa pýtate na hranice či extrémy v dress code, tie sú v rôznych firemných kultúrach rôzne. To, čo je akceptovateľné pre ajťáka, nie je prijateľné pre finančného riaditeľa, a to ani v jeho predstavách. Napriek tomu, nájde sa pár vecí,  o ktorých môžeme povedať, že nie sú prijateľné v akejkoľvek profesii. „Do tejto kategórie patria deravé rifle, šaty bez ramienok, tielka, šortky, ale aj sandále pre mužov, sandále pre ženy, ak nemajú nalakované nechty, alebo plážové šľapky. Úplnou špičkou medzi nevhodnými odevnými súčasťami sú papuče,“ upresňuje odborník.

Najmä počas horúcich letných dní však zvykneme zabudnúť na spomínané zásady dress codu a aj vo veľkých korporátoch s predpísaným oblečením je možné zazrieť žabky, šortky, ženy bez pančúch a podobne. Podľa odborníka však ani tieto prehrešky nie sú tými  najväčšími. „Nedodržanie dress codu je formálna chyba v správaní. Omnoho horšia je chyba obsahová. Keď je niekto netaktný, arogantný, bezohľadný, škodí svojim kolegom a vlastne aj svojmu zamestnávateľovi oveľa viac ako ten, kto si do práce neoblečie to najsprávnejšie oblečenie.“

Radšej byť nevhodne oblečený, ako byť neslušný

Napokon, potvrdil to aj prieskum Poštovej banky. Zdvorilosť, rešpekt, úcta na pracovisku a ľudskosť pri vystupovaní je pre nás v zamestnaní omnoho dôležitejšia ako to, čo máme my a naši kolegovia na sebe. Aj pri kúpe bankových či poistných produktov je pre väčšinu opýtaných rozhodujúcejšia kompetentnosť pracovníkov, výhodnosť produktov a prostredie pobočky než to, či ich zamestnanec banky privíta vo formálnom oblečení. „Zamestnanci vo všeobecnosti vnímajú striktné pravidlá obliekania v práci negatívne a takmer dve tretiny ľudí si myslia, že by sa mali uvoľniť. Pre osem z desiatich opýtaných je pri výbere oblečenia do práce dôležitý príjemný pocit. Viac ako 90 percent ľudí chce svoje oblečenie prispôsobiť aktivitám naplánovaným na daný deň. V prípade stretnutí s internými či externými klientmi nemajú problém obliecť si aj biznis oblečenie, ale ak majú deň bez mítingov, zvolili by niečo menej formálne,“ uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Revolúcia v banke

Podobné výsledky priniesli ja prieskumy v zahraničí a vo svete, vo veľkých a úspešných firmách, už prevláda trend uvoľňovania zaužívaných pravidiel obliekania. Prvou lastovičkou u nás je Poštová banka. Zamestnanci centrály sa do práce môžu obliekať slobodne, ale s vedomím, že aj po zrušení dress codu banka zostáva bankou a nemení sa na kúpalisko. Obleky sa tu vymenili za pohodlné džínsy a výkon zamestnancov už viac nie je zviazaný kravatami. Formálnosť v centrále banky vystriedala voľnosť a  plytvanie peňazí za oblečenie nahradí ekologický prístup v otázke módy.

Okrem toho, že banka dala svojim zamestnancom možnosť chodiť do práce v tom, v čom sa cítia sami sebou, spustila aj zber zbytočného biznis oblečenia, vďaka ktorému všetky nevyužité obleky a kostýmy poslúžia tým, ktorí ich potrebujú viac ako oni. V rámci snahy správať sa v otázke módy ekologicky a šetrne k našej planéte zorganizuje pre svojich ľudí aj workshopy na tému upcyklácia nepotrebného oblečenia. Aj oblečenie by sme mali nakupovať s rozumom a rovnako tak zaobchádzať i s kopami vecí, ktoré už nenosíme, aby sme nevytvárali ešte viac ťažko a draho recyklovateľného odpadu.

Ako sme zrušili dress code

- - Inzercia - -